Friday, August 5, 2016

Nupud nõudmiseni.

Täiendan seekord oma käsitööpagasit ühe kampsuniga, mis juba mõnda aega kandmisest rõõmu tunneb ja väga meeldiv kududa oli.
"Väikese nupu" muster on lihtne ja sellega võib katta suuri pindasid, samas sobib ta edukalt kinda randmesse ja soki säärde kududa. Ühtviisi hästi sobib ringselt või kahel vardal punuda.

Foto NAGI's: P2240503

Foto NAGI's: P2240491

Foto NAGI's: P2240497

Foto NAGI's: P2240494

Foto NAGI's: P2240495

Lõng asutusest http://www.woolandwoollen.eu/. Poolilõng, mis on küllalt peenike, sisaldab alpakat, villa ja 40% akrüüli. Lisasin sinna juurde kašmiiriga peenikese villalõnga, et pisut toekam oleks.

Siin saab ammu näidatud müts veelkord tähelepanu. Tegemist on samuti "väikese nupuga" ja pooleteise kordse soonikuga. Avaldan siinkohal õpetuse.

Foto NAGI's: PC290178


NUPULINE MÜTS

Loo üles 121 silma. Müts on kootud kahel vardal. Samas võib kududa ka ringselt.

Sooniku moodustab niinimetatud pooleteisekordne soonik, mis ei veni välja ja on dekoratiivne nii paremelt kui ka pahemalt poolt. Pahemalt poolt meenutab pahempidist kudet.
1. rida 1. silmus tõsta kudumata ära, 2. silmus koo pahempidi ja 3. silmus parempidi, koo 1-1 soonik rea lõpuni.
2. rida (töö parem pool) 1. silmus tõsta kudumata ära, koo pahempidistest silmustest parempidised ja parempidised tõsta kudumata üle, nii rea lõpuni.

Korda 20 rida.

Kasvata vahele pahempidistest silmustest juurde 16 silma, et müts oleks pisut lopsakam.
Muster on "väike nupp", mis kootakse 1-1 soonikus.

1.-3. rida 1. silmus tõsta kudumata ära ja koo 1-1 soonik rea lõpuni.
4. rida - nupu kudumine - 1. silmus kudumata ära tõsta, vasakul vardal peaks nüüd olema esimene silmus parempidine (kui on pahempidine, siis koo silmus pahempidi läbi) pane varras veel kudumata kolmanda ja neljanda vahelt läbi ning tõmba töö ette lõngast aas. Koo sellest aasast silmus. Tõsta kudumata kolm silmust paremale vardale ja aastast kootud silmus üle nende kolme silmuse.
Koo pahempidine silmus.
Korda nupu kudumist.

5.- 7. rida korda nagu 1.-3. rida 1-1 soonikut.

8. rida - nupu kudumine - 1. silmus kudumata ära tõsta, 2. silmus parempidi kududa, 3. silmus pahempidi kududa, järgmisest kolmest silmusest moodusta nupp. Seejärel koo pahempidine silmus ja uuesti nupp. Nii rea lõpuni.

Korda ridu 1.-8. Kuuel korral.
Saad 12 rida kootud nuppe.
Nupud ei asetse üksteise peal vaid on nihkes moodustades omamoodi võrgustiku.

Koo veel kolm rida 1-1 soonikut ja kahanda silmi üle rea nii, et alles jääb umbes 20 silma. Õmble ots ja mütsi küljed kokku, tee mütsile tutt ja kinnita see.


Mütsi kaal
Lõnga kulu 25 gr peenikest mohääri ja Drops Alpacat (tokk 50 gr 167 m) 70 gr või muud sarnast lõnga. Ilusa tulemuse saab ka mohääri ja maavillase kokku kudumisel.
Vardad. Mütsi soonik on kootud 2,5 varrastega ja nupuline pind 3,5 varrastega.

2 comments:

 1. Ilus kampsun ja müts! Tänud õpetuse eest, proovin kindlasti järgi teha :)
  Kampsunile annab see muster nii palju juurde, väga põnev jääb. Kas see on su enda loodud mudel? Ma just otsin sarnast mustrit, et taolist kampsi teha :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tänan! Kampsun kootud minu mõõtude järgi, ülevalt alla. Omalooming. Kindlasti kootav ka traditsiooniliselt alt üles. Tegemist väga lihtsa tööga, aga küllalt aeganõudev. :)

   Delete